DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN 1272245-0,89%
İzmir
11°

AZ BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Japon bilim insanları çocuk robot geliştirdi: İnsan duygularını başarıyla canlandırıyor
  • Haber hdht
  • ANDROID
  • Japon bilim insanları çocuk robot geliştirdi: İnsan duygularını başarıyla canlandırıyor
49 okunma

Japon bilim insanları çocuk robot geliştirdi: İnsan duygularını başarıyla canlandırıyor

ABONE OL
Ekim 1, 2023 20:37
Japon bilim insanları çocuk robot geliştirdi: İnsan duygularını başarıyla canlandırıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japonya’daki RIKEN Guardian Robot Projesi’nden araştırmacılar, altı temel duyguyu başarıyla ifade edebilen Nikola adında bir android robot geliştirdi.

İLK KEZ TEST EDİLDİ

Frontiers in Psychology’de yayınlanan yeni çalışma, insanların Nikola’nın yüzündeki “kasları” hareket ettirerek oluşturulan altı yüz ifadesini (mutluluk, üzüntü, korku, öfke, şaşkınlık ve tiksinti) ne kadar iyi tanımlayabildiğini test etti. Bu kapsamda bir android tarafından canlandırılan duyguların kalitesi, bu altı duygu için ilk kez test edildi ve doğrulandı.

“İNSAN REFAĞINI TEŞVİK EDECEK”

Bununla birlikte çocuk  robot, şu anda bir gövdeden yoksun olsa da, geliştiricileri yakın gelecekte bir sürü kullanım alanı bulabileceğini umuyor. Projeyi yöneten Wataru Sato, “Bizimle duygusal olarak iletişim kurabilen Android’ler, yaşlı insanlara bakmak gibi çok çeşitli gerçek yaşam durumlarında faydalı olacak ve insan refahını teşvik edecek” dedi.

SATO, Nikola’nın yüzünde, yapay kasların hareketini kontrol eden 29 pnömatik aktüatör ve göz küresi hareketlerini kontrol etmek için kullanılan altı aktüatör içerdiğini açıkladı. Bu aktüatörler hava basıncıyla kontrol ediliyor ve ‘sessiz” hareketler sağlıyor.

Diğer taraftan bilim insanları Nikola’yı geliştirirken, Yüz Hareketi Kodlama Sistemi (FACS) adı verilen bir kodlama sistemi kullandı. Bu sayede, insansı robot  ‘”yanak germe”’ ve “dudak büzüştürme” gibi ince hareketleri kontrol ederek altı duyguyu canlandırabiliyor. 

Aynı zamanda araştırmacılar, Nikola’nın  farklı duyguları canlandırma  hızının ne kadar gerçekçi olduklarını da keşfetti. Örneğin üzüntü ifadesini şaşırma ifadesinden daha yavaş gerçekleştirdi. 

Öte yandan bilim insanları kısa vadede Nikola’nın hem sosyal psikolojide hem de sinirbilimde birçok uygulamaya sahip olabileceğine inandıklarını açıkladı.

Sato, “İnsan müttefikleriyle karşılaştırıldığında, androidler davranışları kontrol etmede iyidir ve insan sosyal etkileşimlerinin titiz deneysel araştırmasını kolaylaştırabilir” diye konuştu. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP