DOLAR 28,9608 0.18%
EURO 31,2726 0.17%
ALTIN 1.888,480,74
BITCOIN 12761335,38%
İzmir
14°

HAFİF YAĞMUR

17:43

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Lenovo: “Çin Hükümetiyle Hiçbir Bağlantımız Yok”
51 okunma

Lenovo: “Çin Hükümetiyle Hiçbir Bağlantımız Yok”

ABONE OL
Ekim 8, 2023 14:59
Lenovo: “Çin Hükümetiyle Hiçbir Bağlantımız Yok”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lenovo Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin hükümeti ile olan bağları ve bilgisayarlarının casusluk için kullanılabileceği yönündeki suçlamaları reddetti. Donanım üreticisinin yaptığı açıklama, Temsilciler Meclisi Seçilmiş Komite üyelerinin ABD hizmet üyeleri ve gazileri için bir perakende satış mağazası olan Navy Exchange’in CEO’suna gönderdiği mektubu takiben geldi.

Komite, şirketin Çin hükümeti ile olan bağlarını ve geçmişte yaşanan siber güvenlik olaylarını gerekçe göstererek Naval Exchange’den Lenovo bilgisayarlarının satışını durdurmasını talep etti. Mektup Wisconsin’den bir kongre üyesi olan Mike Gallagher (R) tarafından imzalandı.

Lenovo tarafından yapılan açıklamada ise “Başkan Gallagher’ın mektubunda Lenovo’ya ilişkin olarak yer alan iddialar, yanlış, asılsız veya yıllar önce çözüme kavuşturulmuş geçmiş iddialara dayanmaktadır” şeklinde yanıt veriliyor.

Mektupta Lenovo’nun sadece Halk Kurtuluş Ordusu ve Çin Bilimler Akademisi gibi etkili kurumlarla yakından bağlantılı olmadığı, aynı zamanda ana hissedarı Legend Holdings’in de Çin Bilimler Akademisi ile iç içe olduğu iddia edildi.

Military Times‘ın haberine göre mektupta, “Perakendeci, Lenovo ürünlerini ABD hizmet üyelerine satmamalı, özellikle bu tür alımları vergisiz ve indirimli fiyatlarla teşvik etmemelidir” şeklinde bir yorum mevcut. Lenovo’nun şirket sözcüsü ise şu sözleri sarf etti:

Lenovo, Halk Kurtuluş Ordusu ile hiçbir şekilde bağlantılı değil. Çin hükümeti veya Çin Komünist Partisi için yatırım yapmıyor veya bunlar tarafından kontrol edilmiyor. Çin devletinin yürüttüğü siber casusluk kampanyalarına katılmamakta veya bunlarla bağlantısı yok.

Legend Holdings, Lenovo’nun %36 hissesine sahip lakin 12 yönetim kurulu koltuğundan yalnızca ikisini işgal etmekte. Ayrıca şirket üzerinde hiçbir kontrolü yok. Lenovo, görünüşte küresel kurumsal yönetim gerekliliklerine uyan halka açık bir şirket.

Kongre üyesi, Lenovo’nun Superfish tarafından geliştirilen ve daha sonra casus yazılım olarak kabul edilen VisualDiscovery ‘alışveriş asistanı’ programını ve olası BIOS arka kapılarını cihazlarına yerleştirdiği söylenen durumlara karıştığını iddia ediyor. Mektupta şu ifadeler yer alıyor:

[Lenovo’nun] devlet tarafından yürütülen siber casusluk kampanyalarıyla bağlantıları iyi bir şekilde belgelendi. Bazı bilgisayar ürünlerine Superfish casus yazılımının ve potansiyel olarak bir BIOS arka kapısının yüklenmesinde suç ortağı olduğuna inanılmakta. [Çinli] aktörlerin hizmet üyelerinin hassas kişisel bilgilerine erişim sağlayabileceğinden ve bu erişimi ABD ulusal güvenliğini tehlikeye atmak için kullanabileceğinden endişe duyuyoruz.

Bu arada, bilgisayarlarına bu tür programlar yükleyen tek şirket Lenovo değil.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP